Vajon október 31-én éjjel megnyílik az átjáró az élők és holtak világa között? Akár így van, akár nem, ismerj meg a kísérteties éjszakához illő néhány növényt, az ehetőtől a mérgezőig.
Zergeszarv
A Zergeszarv (Proboscidea louisianica) a martíniafélék (
A termés éretten kiszárad, megfeketedik. A termés egyeseket a zergeszarvra, megint másokat az ördögszarvára emlékezteti. Ezzel előkelő helyet kap a mindenszentek előestéjén halloweennek fémjelzett halotti kultusz ünnep növényei között! A száraz termést a virágkötészet is szívesen használja.
Lampionvirág
A Csucsorfélék vagy ebszőlőfélék (Solanaceae) családjába tartozó lampionvirág (Physalis alkekengi) friss, érett termése kiemelt figyelmet érdemel. Bár a lampionvirág gyökere és hajtása is mérgező, friss termése fogyasztható. Korábban a kínai orvoslás lázcsillapítóként, a hazai népgyógyászat pedig vizelethajtóként használta. Alkalmazták köszvény, reuma, májbetegség esetén is. Élénkpiros, felfújt termése ősszel szedhető különleges dísz. A piros bogyókat a felfúvódott csésze rejti. Zöldről élénkpirosra színeződött termését szeptembertől novemberig gyűjthetjük. Halloweenkor azonban a népeket nem lampionra, hanem miniatűr tökre emlékezteti. Később, az érés során, a megszáradt csésze „csontváza” tartja fogva narancssárga termést. Ugye hátborzongató?
Fehér békabogyó
Az észak-Amerikában honos, a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó fehér békabogyó (Actaea pachypoda) lágyszárú évelő, amely nem csak légies lombozatának köszönheti díszértékét. Nyáron, a lombszint fölött nyíló fehér virágfürtjeiből bordó száron fejlődnek ki fehér, mérgező bogyótermései. Dísznövényként ültethető árnyas helyre, humuszban gazdag, jó vízelvezetésű talajba. Nálunk a fekete békabogyó (Actaea spicata) honos, üde erdők növénye. Mérgező termése fényes feketére érik. Mérgező hatású benzil-izokinolin alkaloidokat nem csak a termés, hanem a teljes növény tartalmaz. Erős hánytató és hashajtó hatású. Míg a fehér békabogyó halloweenkor kocsányon ülő babaszemekre emlékeztetnek, európai rokonának termése nevéről, de kizárólag csak halloweenkor, a békaürülék juthat eszünkbe, a békák és ürülékük mellék képzelvén néhány boszorkányt és szellemet is.
Nadragulya
Zárjuk a sort a nálunk is honos nadragulyával (Atropa belladonna), amely a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozik. Tropánvázas alkaloidokat tartalmazó lombjának és gyökerének köszönheti boszorkányos hírét, no és gyógynövény mivoltát is. Alkaloidjai paraszimpatikus bénítók. Emberben csökkentik a simaizom tónust, és számos mirigy aktivitását. A tropán vázas alkaloidok gyógyszeralapanyagok egyben. A levél és gyökérkivonatokat Belladonna gallenikumokban használják. Vigyázat, a fekete bogyótermések és a teljes növény mérgező, ne kísérletezz vele!
Atropin alkaloidja többek közt pupillatágulatot okoz. Levelének nedvét a hajdani szépasszonyok és valószínűleg a csábító boszorkányok is arra használták, hogy kitágított pupillájuknak köszönhetően tekintetükkel megigézzék a a mit sem sejtő férfiakat. Ezzel máris elegendő okot szolgált arra, hogy helyet kapjon halloween növényei között.
Neked is van halloween növényre ötleted? Írd meg!
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás